Királyok és Szentek
Az Árpádok kora
2022.03.18. – 2022.08.31.
Egy egyedülálló kiállítás, mely során az Árpád-kor nagyjai ismét elfoglalják trónjukat Székesfehérvár szívében.
A Szent István Király Múzeum, a Magyar Nemzeti Múzeum és a Magyarságkutató Intézet közreműködésével egy olyan megismételhetetlen tárlat jöhetett létre, ahol 12 ország több mint 700 felbecsülhetetlen kincse tekinthető meg egy helyen.
A kiállítás három hónapja alatt egy utazásra invitáljuk látogatóinkat a felújított rendház területén, mely során megismerhetik a történelem igazi arcát.
- A HONFOGLALÓ MAGYAROK
- A KIRÁLY LÁNDZSÁJA
- KIRÁLYI TEMETKEZÉSEK
- DINASZTIKUS KAPCSOLATOK
- ALAPÍTÁS
- A BOLDOGASSZONY ORSZÁGA
- A LITURGIA TÁRGYAI
- A LITURGIA SZOLGÁLATÁBAN 1.
- A LITURGIA SZOLGÁLATÁBAN – 2. A SZENTÉLY
- A VALLÁS SZEMÉLYES SZFÉRÁJA
- FALVAK, MEZŐGAZDASÁG, KÉZMŰVESSÉG
- VÁROSOK ÉS VÁRAK
- KINCSLELETEK, A TATÁRJÁRÁS
- BETELEPÜLT NÉPEK, IDEGENBŐL LETT MAGYAROK
- AZ UTOLSÓ ÁRPÁDOK
- AZ ÁRPÁD-HÁZ SZENTJEI
A király lándzsája
István trónra lépésekor szilárd hatalmat kapott örökségül. Hátra volt ugyanakkor uralma feltétlen elismertetése az ország egész területén, az új kormányzati rendszer bevezetése, valamint a keresztény egyház kiépítése. Bár ezek a folyamatok már Géza fejedelem alatt megkezdődtek, a keresztény királyság megalapításának és szervezeti kiépítésének feladata főként Istvánra hárult. A még apja által létrehozott német szövetségnek köszönhetően megjelent nehézfegyverzetű lovagok segítségével győzte le trónkövetelő nagybátyját, Koppányt, s fejezte be – már a hatalom legitimálását jelentő koronázását követően – központosító harcait. Uralkodásának időszakában megszületettek az új rend alapjait megfogalmazó törvények, nyugati mintára megkezdődött a saját oklevélkiadás és pénzverés.
Dinasztikus kapcsolatok
Az uralkodói családok közötti házassági kapcsolatok kiemelt jelentőséggel bírtak a középkorban. Elősegíthették az uralkodó hatalmának megszilárdítását, szolgálhatták az egyes országok közötti békét és a szövetségi viszonyok létrejöttét. Az Árpád-házat sokszínű, csaknem egész Európát érintő dinasztikus háló jellemezte, melyben meghatározónak számítottak a környező államokkal – így a lengyel uralkodóházzal, a Piastokkal és a Kijevben székelő Rurik-házzal – létesített kapcsolatok. Az Árpád-házi uralkodók intenzív külpolitikai és vallási-kulturális hatásokkal is járó dinasztikus viszonyt alakítottak ki Bizánccal.Az Árpád-ház szentjei
A középkori keresztény világban kiemelt tisztelet övezte a buzgó vagy önfeláldozó vallásosságuk miatt haláluk után szentté avatottakat. A szentté avatást megelőzte a boldoggá avatás, melynek alapja a régről fakadó spontán tisztelet vagy az illető életére, erényeire, esetleges vértanúságának körülményeire kiterjedő vizsgálat lehetett. A boldoggá avatáshoz az erényesség mellett két igazolt csodára is szükség volt, a szentté avatáshoz pedig újabb kettőre. A szentekhez kapcsolódó csodák többsége gyógyító csodatétel volt, sírjuk utóbb a gyógyulást keresők zarándokhelyévé vált. A szentté avatás azt jelentette, hogy az adott személy a megdicsőültek közé került, s az egyház számára előírássá vált tisztelete.A királykoronázás
Az országalapítás egyik leglényegesebb mozzanatának a királykoronázás számított. Az 1000 karácsonyán vagy 1001 január elsején megkoronázott I. István regnuma, vagyis országa, a Magyar Királyság szimbolikus értelemben is a keresztény országok közösségének részévé vált. A Szent István halála utáni középkori magyar királykoronázásokra vonatkozó szabályok annak érvényességét három, egyidejűleg teljesülő körülményhez kötötték. A koronázási szertartást a székesfehérvári bazilikában, I. István temetkezési helyén az esztergomi érseknek kellett elvégeznie, azzal a koronával, melyet a közfelfogás Szent István koronájaként tartott számon.
Látogatási információk
Királyok és Szentek
Az Árpádok kora
8000, Székesfehérvár, Fő utca 6.
Nyitvatartás: augusztus 31-ig hétfőtől vasárnapig, 10:00–19:00-ig.
2022. június 30-án a kiállítás rendezvény miatt 10:00¬12:00-ig, valamint 17:00¬19:00-ig látogatható.
Jegyváltás a helyszínen 18:30-ig lehetséges.
Az épületben egyszerre 150 látogató tartózkodhat. A helyszínen a jegyek értékesítése a benntartózkodók számának függvényében történik. Kérjük, a sorban állás elkerülése érdekében váltsa meg belépőjegyét előre on-line, az arpadok.jegy.hu oldalon! Az on-line váltott jegyek idősávra szólnak. Kérjük, az idősáv lejárata előtt legkésőbb egy órával szíveskedjenek a kiállításra megérkezni.
Tárlatvezetés és múzeumpedagógiai foglalkozás csoportok részére április 1-től előzetes bejelentkezés útján igényelhető:
E-mail: | [email protected] |
Telefon: | 70/6495462 (munkanapokon 8:00–16:00 óra között) |
Kérjük, a program kezdete előtt legalább 15 perccel szíveskedjenek érkezni, hogy a jegyvétel, ruhatár- és mosdóhasználat után pontosan tudjuk kezdeni a programot.
Szombaton és vasárnap 10, 12, 14 és 16 órakor egyénileg érkező látogatóink számára tárlatvezetések indulnak, amelyeken 500 Ft / fő árú tárlatvezetési jeggyel lehet részt venni.
A kiállításon tárlatvezetést és múzeumpedagógiai foglalkozást kizárólag a Szent István Király Múzeum alkalmazásában álló képzett tárlatvezetők és múzeumpedagógusok tarthatnak.
A kiállítótérbe legfeljebb 30x30x20 cm-es táska vihető be. Hátizsákot csak elöl viselve vagy kézben tartva lehet bevinni.
A kiállítótérben fotózni csak vaku és állvány nélkül, fotójegy váltása mellett
engedélyezett.
Fotójegy: | 500 Ft. |
Látogatási információk
Jegyárak
Teljes árú:
Kedvezményes
Családos (2 felnőtt – 1-3 gyerek):
2.250 Ft
Családos (minden további gyermek):
250 Ft
Csoportos felnőtt (10 fő felett):
500 Ft / fő
Diák csoportos (10 fő felett):
250 Ft / fő
Múzeumpedagógia (legfeljebb 30 fős csoportoknak):
150 Ft / fő
500 Ft / fő
Tárlatvezetés (legfeljebb 20 fős csoportoknak):
4.000 Ft
Fotójegy:
500 Ft
Nyitvatartás
Hétfőtől – Vasárnapig
10:00 – 19:00
Kedvezmények
Kiállításainkat ingyenesen látogathatják csak a látogatáskor, a helyszínen igényelhető díjmentes jeggyel, a jogosultság igazolásával:
- a 6 év alatti gyermekek
- a 70 év felettiek
- a fogyatékkal élők (+ 1 fő kísérő)
- az EMMI által kiadott szakmai belépővel rendelkezők
- legalább 400 fős taglétszámmal rendelkező, országos hatáskörű közgyűjteményi szakmai szervezet tagjai
- a közoktatásban dolgozó pedagógusok
- ICOM-kártyával rendelkezők
- újságírók
- a Tájak – Korok – Múzeumok-igazolvánnyal rendelkezők
- minden hónap első vasárnapján a 26 év alattiak és a 18 év alatti gyermekek két közeli hozzátartozóval (magyar és EGT állampolgárok)
- a HungaryCard kedvezményre jogosultak
- a szallas.hu kedvezményre jogosult diákok és nyugdíjasok
- nemzeti ünnepeken (március 15., augusztus 20., október 23.) minden látogató.
- székesfehérvári lakosok
- a szallas.hu kedvezményre jogosult felnőttek.
Szolgáltatások
Audio guide
3D tárlatvezetés
Múzeumpedagógia
Múzeum shop
Múzeumpedagógia
A Királyok és Szentek – Az Árpádok kora c. kiállítás hazánk államiságának korai történetének korunkig fennmaradt tárgyi anyagát eddig legteljesebben bemutató kiállítása. A kiállításhoz kapcsolódó múzeumpedagógiai foglalkozások célja a jelenségalapú oktatás eszköztárával értelmezni és kontextusba helyezni a kiállított tárgyakat a fiatal látogatók számára, elképzelhetőbbé tenni az általuk nehezen elképzelhető államalapítás korát, valamint emberközelbe hozni számukra az Árpád-kor történelmi eseményeinek szereplőit.
A kiállítást látogató iskolai osztályok 90 perces múzeumpedagógiai foglalkozáson vehetnek részt, minek során múzeumpedagógus segítségével felfedezik a kiállítást, majd a múzeumpedagógiai termekben alkothatnak, illetve tovább gondolják a felmerült témákat. A kiállítás felfedezéséhez segítséget nyújt a három különböző korcsoporthoz: az általános iskolai alsó-, és felső tagozatokhoz, valamint gimnáziumi csoporthoz igazodó kiállításfelfedező füzet, ami az adott korosztály életkori sajátosságait, kognitív fejlődését, és kíváncsiságát veszi alapul. A füzetek különböző tematikai szálak mentén tárják fel a kiállításban felmerülő témák különböző rétegeit. Segítséget nyújtanak a kiállítás látogatásakor anticipáltan felmerülő kérdések megválaszolásában, kapaszkodót nyújtanak a kulcsfogalmak megértésében, és elősegítik a komplex kompetenciafejlesztést.